EFR32MG24B110F1536IM48-B
Mfr.Part #
EFR32MG24B110F1536IM48-B
Package / Case
QFN-48
Description
MG24, 2.4 GHZ, 1536KB FLASH, 256
Base Product Number :
EFR32MG24B110
Current - Transmitting :
5mA ~ 19.1mA
Package / Case :
QFN-48
Current - Receiving :
4.4mA ~ 5.1mA
GPIO :
28
Package :
Tray
Sensitivity :
- 94.4 dBm
Power - Output :
10dBm
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)
Supplier Device Package :
48-QFN (6x6)
Series :
MG24
Packaging :
Tray
Program Memory Size :
1536 KB
RoHS :
Details
Voltage - Supply :
1.71V ~ 3.8V
Frequency :
2.4GHz
Output Power :
10 dBm
Silicon Labs EFR32MG24B110F1536IM48-B
-40°C ~ 125°C (TA) System On Chip MG24 Series
Package QFN-48 is assigned to this system on a chip by the manufacturer.The system on a chip is part of the series MG24.This SoC meaning should have an average operating temperature of -40°C ~ 125°C (TA).A state-of-the-art Tray package houses this SoC system on a chip.wireless SoCs operate at 2.4GHz.