EFR32MG24B020F1536IM40-BR
Mfr.Part #
EFR32MG24B020F1536IM40-BR
Package / Case
40-VFQFN Exposed Pad
Description
MG24, 2.4 GHZ, 1536KB FLASH, 256
RF Transceiver ICs
Subcategory :
Wireless and RF Integrated Circuits
GPIO :
26
Current - Transmitting :
5mA ~ 156.8mA
Voltage - Supply :
1.71V ~ 3.8V
Frequency :
2.4GHz
Sensitivity :
-94.8dBm
Series :
Mighty Gecko
Package :
Tape and Reel (TR)
Product Type :
RF System on a Chip - SoC
Type :
TxRx + MCU
Technology :
Si
Power - Output :
19.5dBm
Output Power :
20 dBm
Base Product Number :
EFR32MG24B020
Current - Receiving :
4.4mA ~ 5.1mA
Supplier Device Package :
40-QFN (5x5)
Program Memory Size :
1536 KB
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)
Package / Case :
40-VFQFN Exposed Pad
+ 125 C
Silicon Labs EFR32MG24B020F1536IM40-BR
TxRx + MCU 2.4GHz 1.71V ~ 3.8V ADC, GPIO, I²C, I²S, SPI, IrDA, UART 2Mbps 4.4mA ~ 5.1mA - Receiving 5mA ~ 156.8mA - Transmitting 2FSK, 2GFSK, DSSS, GMSK, MSK, O-QPSK 1536kB Flash, 256kB RAM 26 40-VFQFN Exposed Pad
EFR32MG24B020F1536IM40-BR Overview
There is a 40-VFQFN Exposed Pad package on the board that RF transceiver IC is used to save space. RF transceiver's mounting is done according to the Surface Mount method.With transceiver RF's high efficiency and reliable performance, it emerges as a TxRx + MCU.As the name implies, this RF transceiver is a kind of the famous Mighty Gecko series product line.In the 2.4GHz frequency range, RF transceiver operates .