EFR32MG24B010F1536IM40-BR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EFR32MG24B010F1536IM40-BR
Manufacturer
Silicon Labs
Package / Case
QFN-40
Datasheet
Download
Description
MG24, 2.4 GHZ, 1536KB FLASH, 256
Manufacturer :
Silicon Labs
Product Category :
RF Transceiver ICs
Program Memory Size :
1536 KB
Current - Receiving :
4.4mA ~ 5.1mA
Mounting Style :
SMD/SMT
GPIO :
26
Current - Transmitting :
5mA ~ 19.1mA
Serial Interfaces :
I²C, I²S, SPI, IrDA, UART, USART
Data Rate (Max) :
2Mbps
Memory Size :
1536kB Flash, 256kB RAM
Series :
MG24
Maximum Data Rate :
2 Mbps
Frequency :
2.4GHz
Interface Type :
I2C
Package :
Tape and Reel (TR)
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Package / Case :
QFN-40
Mounting Type :
Surface Mount
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Program Memory Type :
Flash
Product Status :
Active
RF Family/Standard :
Bluetooth
Modulation :
2FSK, 2GFSK, DSSS, GMSK, MSK, O-QPSK
Sensitivity :
- 94.4 dBm
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)
Power - Output :
10dBm
Voltage - Supply :
1.71V ~ 3.8V
Base Product Number :
EFR32MG24B010
RoHS :
Details
Supplier Device Package :
40-QFN (5x5)
Data Bus Width :
32 bit
Output Power :
10 dBm
Protocol :
Bluetooth v5.3
Type :
Bluetooth
Silicon Labs EFR32MG24B010F1536IM40-BR
-40°C ~ 125°C (TA) System On Chip MG24 Series
This system on a chip is packaged as QFN-40 by the manufacturer.The MG24 series contains this system on chip SoC.It is expected that this SoC meaning will operate at -40°C ~ 125°C (TA) on average.There is 2.4GHz frequency associated with the wireless SoC.