EFR32MG24B010F1536IM40-B
Mfr.Part #
EFR32MG24B010F1536IM40-B
Package / Case
40-VFQFN Exposed Pad
Description
MG24, 2.4 GHZ, 1536KB FLASH, 256
Stock
365
In Stock :
365
Package :
Tray
MSL :
MSL 2 - 1 year
Sensitivity :
-94.8dBm
Mounting Type :
Surface Mount
Qualification :
Product Category :
RF System on a Chip - SoC
Packaging :
Tray
Technology :
Si
Power - Output :
10dBm
Current - Transmitting :
5mA ~ 19.1mA
Output Power :
10 dBm
Package / Case :
40-VFQFN Exposed Pad
Program Memory Size :
1.5MB
Voltage - Supply :
1.71V ~ 3.8V
Mounting Style :
SMD/SMT
Subcategory :
Wireless and RF Integrated Circuits
Program Memory Type :
Flash
Interfaces :
EUSART, I2C, I2S, SPI, USART
Product Type :
RF System on a Chip - SoC
Device Core :
ARM Cortex-M33
Frequency :
2.4GHz
Series :
Mighty Gecko
Serial Interfaces :
ADC, GPIO, I2C, I2S, SPI, IrDA, UART
Current - Receiving :
4.4mA ~ 5.1mA
Type :
TxRx + MCU
Maximum Data Rate :
2 Mbps
Brand :
Silicon Laboratories
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)
Memory Size :
1536kB Flash, 256kB RAM
GPIO :
26
Operating Frequency :
2.4 GHz
Base Product Number :
EFR32MG24B010
Details
Silicon Labs EFR32MG24B010F1536IM40-B
TxRx + MCU 2.4GHz 1.71V ~ 3.8V ADC, GPIO, I2C, I2S, SPI, IrDA, UART 2Mbps 4.4mA ~ 5.1mA - Receiving 5mA ~ 19.1mA - Transmitting 2FSK, 2GFSK, DSSS, GMSK, MSK, O-QPSK 1536kB Flash, 256kB RAM 26 40-VFQFN Exposed Pad
EFR32MG24B010F1536IM40-B Overview
There is also a 40-VFQFN Exposed Pad package that RF transceiver IC is used to save space on the board. As far as RF transceiver's mounting is concerned, Surface Mount is adopted.TxRx + MCU emerges with transceiver RF's high efficiency and reliability.High reliability is achieved using advanced transceiver RF' packaging Tray.Located in the well-known Mighty Gecko series product line, this RF transceiver is a kind of this series.RF transceiver operates on the basis of the frequency of 2.4GHz.