EFR32MG24A420F1536IM40-BR
Mfr.Part #
EFR32MG24A420F1536IM40-BR
Package / Case
QFN-40
Description
MG24, 2.4 GHZ, 1536KB FLASH, 256
Memory Size :
1536kB Flash, 256kB RAM
GPIO :
26
Output Power :
20 dBm
Package :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)
Frequency :
2.4GHz
Voltage - Supply :
1.71V ~ 3.8V
Current - Transmitting :
5mA ~ 156.8mA
Program Memory Size :
1536 KB
Base Product Number :
EFR32MG24A420
Power - Output :
19.5dBm
Package / Case :
QFN-40
Current - Receiving :
4.4mA ~ 5.1mA
Silicon Labs EFR32MG24A420F1536IM40-BR
-40°C ~ 125°C (TA) System On Chip MG24 Series
This system on a chip is packaged as QFN-40 by the manufacturer.The MG24 series contains this system on chip SoC.It is expected that this SoC meaning will operate at -40°C ~ 125°C (TA) on average.There is 2.4GHz frequency associated with the wireless SoC.