EFR32MG24A410F1536IM40-BR
Mfr.Part #
EFR32MG24A410F1536IM40-BR
Package / Case
QFN-40
Description
MG24, 2.4 GHZ, 1536KB FLASH, 256
Memory Size :
1536kB Flash, 256kB RAM
Current - Transmitting :
5mA ~ 19.1mA
Program Memory Size :
1536 KB
Output Power :
10 dBm
Power - Output :
10dBm
GPIO :
26
Package / Case :
QFN-40
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)
Current - Receiving :
4.4mA ~ 5.1mA
Package :
Tape and Reel (TR)
Frequency :
2.4GHz
Voltage - Supply :
1.71V ~ 3.8V
Base Product Number :
EFR32MG24A410
Data Bus Width :
32 bit
Silicon Labs EFR32MG24A410F1536IM40-BR
-40°C ~ 125°C (TA) System On Chip MG24 Series
Package QFN-40 is assigned to this system on a chip by the manufacturer.The system on a chip is part of the series MG24.This SoC meaning should have an average operating temperature of -40°C ~ 125°C (TA).wireless SoCs operate at 2.4GHz.