EFR32MG24A410F1536IM40-B
Mfr.Part #
EFR32MG24A410F1536IM40-B
Package / Case
QFN-40
Description
MG24, 2.4 GHZ, 1536KB FLASH, 256
Base Product Number :
EFR32MG24A410
Voltage - Supply :
1.71V ~ 3.8V
Frequency :
2.4GHz
Program Memory Size :
1536 KB
GPIO :
26
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)
Power - Output :
10dBm
Memory Size :
1536kB Flash, 256kB RAM
Package / Case :
QFN-40
Package :
Tray
Current - Transmitting :
5mA ~ 19.1mA
Current - Receiving :
4.4mA ~ 5.1mA
Output Power :
10 dBm
+ 125 C
Packaging :
Tray
Silicon Labs EFR32MG24A410F1536IM40-B
-40°C ~ 125°C (TA) System On Chip MG24 Series
This system on a chip is packaged as QFN-40 by the manufacturer.The MG24 series contains this system on chip SoC.It is expected that this SoC meaning will operate at -40°C ~ 125°C (TA) on average.In the state-of-the-art Tray package, this SoC system on a chip is housed.There is 2.4GHz frequency associated with the wireless SoC.