EFR32MG24A110F1024IM48-B
Mfr.Part #
EFR32MG24A110F1024IM48-B
Package / Case
QFN-48
Description
MG24, 2.4 GHZ, 1024KB FLASH, 128
Program Memory Size :
1 Mb
Current - Receiving :
4.4mA ~ 5.1mA
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)
Package :
Tray
Supplier Device Package :
48-QFN (6x6)
Output Power :
10 dBm
I2C
Packaging :
Tray
Voltage - Supply :
1.71V ~ 3.8V
GPIO :
28
Current - Transmitting :
5mA ~ 19.1mA
Base Product Number :
EFR32MG24A110
Frequency :
2.4GHz
Memory Size :
1024kB Flash, 128kB RAM
Package / Case :
QFN-48
Power - Output :
10dBm
Silicon Labs EFR32MG24A110F1024IM48-B
-40°C ~ 125°C (TA) System On Chip MG24 Series
The manufacturer assigns this system on a chip with a QFN-48 package as per the manufacturer's specifications.It is part of the MG24 series of system on a chips.It is recommended that this SoC meaning be operated at -40°C ~ 125°C (TA) on an average.Tray package houses this SoC system on a chip.A wireless SoC that operates at a frequency of 2.4GHz is what the wireless SoC does.