EFR32MG24A021F1024IM40-BR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EFR32MG24A021F1024IM40-BR
Manufacturer
Silicon Labs
Package / Case
QFN-40
Datasheet
Download
Description
MG24, 2.4 GHZ, 1024KB FLASH, 128
Manufacturer :
Silicon Labs
Product Category :
RF Transceiver ICs
GPIO :
25
Protocol :
Bluetooth v5.3
Output Power :
20 dBm
Frequency :
2.4GHz
Program Memory Type :
Flash
Product Status :
Active
Interface Type :
I2C
Series :
MG24
Mounting Type :
Surface Mount
Base Product Number :
EFR32MG24A021
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Current - Transmitting :
5mA ~ 156.8mA
Program Memory Size :
1 Mb
Voltage - Supply :
1.71V ~ 3.8V
Supplier Device Package :
40-QFN (5x5)
Package / Case :
QFN-40
Sensitivity :
- 94.4 dBm
Serial Interfaces :
I²C, I²S, SPI, IrDA, UART, USART
Modulation :
2FSK, 2GFSK, DSSS, GMSK, MSK, O-QPSK
Data Rate (Max) :
2Mbps
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
RoHS :
Details
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)
Maximum Data Rate :
2 Mbps
Power - Output :
19.5dBm
Memory Size :
1024kB Flash, 128kB RAM
Data Bus Width :
32 bit
Current - Receiving :
4.4mA ~ 5.1mA
Package :
Tape and Reel (TR)
Mounting Style :
SMD/SMT
RF Family/Standard :
Bluetooth
Type :
Bluetooth
Silicon Labs EFR32MG24A021F1024IM40-BR
-40°C ~ 125°C (TA) System On Chip MG24 Series
According to the manufacturer, this system on a chip has a package of QFN-40.MG24 is the series in which this system on chip SoC falls under.As a rule of thumb, the average operating temperature for this SoC meaning should be -40°C ~ 125°C (TA).A frequency of 2.4GHz is used by the wireless SoC to operate.