EFR32MG24A021F1024IM40-B
Mfr.Part #
EFR32MG24A021F1024IM40-B
Package / Case
40-VFQFN Exposed Pad
Description
MG24, 2.4 GHZ, 1024KB FLASH, 128
Stock
343
In Stock :
343
Voltage - Supply :
1.71V ~ 3.8V
Type :
TxRx + MCU
Current - Receiving :
4.4mA ~ 5.1mA
Base Product Number :
EFR32MG24A021
Technology :
Si
Series :
Mighty Gecko
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Packaging :
Sensitivity :
-94.8dBm
RoHS :
Details
Brand :
Serial Interfaces :
ADC, GPIO, I2C, I2S, SPI, IrDA, UART
Mounting Type :
Surface Mount
MSL :
MSL 2 - 1 year
Program Memory Size :
1Mb
Power - Output :
19.5dBm
Product Type :
RF System on a Chip - SoC
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)
GPIO :
25
Package / Case :
40-VFQFN Exposed Pad
Product Category :
RF System on a Chip - SoC
Output Power :
19.5 dBm
Frequency :
2.4GHz
Device Core :
ARM Cortex-M33
Silicon Laboratories
Subcategory :
Wireless and RF Integrated Circuits
Current - Transmitting :
5mA ~ 156.8mA
Qualification :
Memory Size :
1024kB Flash, 128kB RAM
Operating Frequency :
2.4 GHz
Interfaces :
EUSART, I2C, I2S, SPI, USART
Supplier Device Package :
40-QFN (5x5)
Silicon Labs EFR32MG24A021F1024IM40-B
TxRx + MCU 2.4GHz 1.71V ~ 3.8V ADC, GPIO, I2C, I2S, SPI, IrDA, UART 2Mbps 4.4mA ~ 5.1mA - Receiving 5mA ~ 156.8mA - Transmitting 2FSK, 2GFSK, DSSS, GMSK, MSK, O-QPSK 1024kB Flash, 128kB RAM 25 40-VFQFN Exposed Pad
EFR32MG24A021F1024IM40-B Overview
The 40-VFQFN Exposed Pad package saves space on the board. The RF transceiver's mounting method adopted is Surface Mount.Initially, it emerges as a TxRx + MCU with transceiver RF's high efficiency and a high degree of reliability.In order to provide high reliability, advanced transceiver RF' packaging Tray is used.A RF transceiver from the well-known Mighty Gecko series of products is being offered here.This system operates at 2.4GHz frequency.