EFR32MG24A020F1536IM40-BR
Mfr.Part #
EFR32MG24A020F1536IM40-BR
Package / Case
40-VFQFN Exposed Pad
Description
MG24, 2.4 GHZ, 1536KB FLASH, 192
Frequency :
2.4GHz
Output Power :
20 dBm
Product Type :
RF System on a Chip - SoC
Protocol :
Bluetooth v5.3
Mounting Style :
SMD/SMT
Voltage - Supply :
1.71V ~ 3.8V
Maximum Data Rate :
Power - Output :
19.5dBm
Current - Transmitting :
5mA ~ 156.8mA
Package :
Tape and Reel (TR)
Subcategory :
Wireless and RF Integrated Circuits
Memory Size :
1536kB Flash, 192kB RAM
Package / Case :
40-VFQFN Exposed Pad
Base Product Number :
EFR32MG24A020
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Program Memory Type :
Flash
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Technology :
Si
Interface Type :
I2C
Vishay Spectrol
Current - Receiving :
4.4mA ~ 5.1mA
Serial Interfaces :
I²C, I²S, SPI, IrDA, UART, USART
Data Bus Width :
32 bit
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)
Sensitivity :
-94.8dBm
Type :
TxRx + MCU
Program Memory Size :
1536 KB
Supplier Device Package :
40-QFN (5x5)
Silicon Labs EFR32MG24A020F1536IM40-BR
TxRx + MCU 2.4GHz 1.71V ~ 3.8V ADC, GPIO, I²C, I²S, SPI, IrDA, UART 2Mbps 4.4mA ~ 5.1mA - Receiving 5mA ~ 156.8mA - Transmitting 2FSK, 2GFSK, DSSS, GMSK, MSK, O-QPSK 1536kB Flash, 192kB RAM 26 40-VFQFN Exposed Pad
EFR32MG24A020F1536IM40-BR Overview
There is also a 40-VFQFN Exposed Pad package that RF transceiver IC is used to save space on the board. As far as RF transceiver's mounting is concerned, Surface Mount is adopted.TxRx + MCU emerges with transceiver RF's high efficiency and reliability.Located in the well-known Mighty Gecko series product line, this RF transceiver is a kind of this series.RF transceiver operates on the basis of the frequency of 2.4GHz.