EFR32MG24A020F1536IM40-B
Mfr.Part #
EFR32MG24A020F1536IM40-B
Package / Case
40-VFQFN Exposed Pad
Description
MG24, 2.4 GHZ, 1536KB FLASH, 192
Stock
102
In Stock :
102
Frequency :
2.4GHz
Sensitivity :
-94.8dBm
Memory Size :
1536kB Flash, 192kB RAM
Mighty Gecko
Product Type :
RF System on a Chip - SoC
Current - Transmitting :
5mA ~ 156.8mA
Output Power :
20 dBm
Program Memory Size :
1536 KB
Program Memory Type :
Flash
Base Product Number :
EFR32MG24A020
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Technology :
Si
Package :
Tray
Maximum Data Rate :
2 Mbps
Current - Receiving :
4.4mA ~ 5.1mA
Subcategory :
Wireless and RF Integrated Circuits
GPIO :
26
Interface Type :
I2C
Package / Case :
40-VFQFN Exposed Pad
Voltage - Supply :
1.71V ~ 3.8V
RF Family/Standard :
Bluetooth
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Style :
SMD/SMT
Data Bus Width :
32 bit
Power - Output :
19.5dBm
Serial Interfaces :
ADC, GPIO, I2C, I2S, SPI, IrDA, UART
Silicon Labs EFR32MG24A020F1536IM40-B
TxRx + MCU 2.4GHz 1.71V ~ 3.8V ADC, GPIO, I2C, I2S, SPI, IrDA, UART 2Mbps 4.4mA ~ 5.1mA - Receiving 5mA ~ 156.8mA - Transmitting 2FSK, 2GFSK, DSSS, GMSK, MSK, O-QPSK 1536kB Flash, 192kB RAM 26 40-VFQFN Exposed Pad
EFR32MG24A020F1536IM40-B Overview
RF transceiver IC's 40-VFQFN Exposed Pad package RF transceiver IC is used to save board space. RF transceiver adopts the way of Surface Mount for mounting.It emergys as a TxRx + MCU with transceiver RF's high efficiency and reliable performance.It is one of the well-known Mighty Gecko series RF transceiver line.RF transceiver operates based on the frequency of 2.4GHz.