EFR32MG24A020F1024IM40-BR
Mfr.Part #
EFR32MG24A020F1024IM40-BR
Package / Case
40-VFQFN Exposed Pad
Description
MG24, 2.4 GHZ, 1024KB FLASH, 128
Frequency :
2.4GHz
Current - Transmitting :
5mA ~ 156.8mA
Package / Case :
40-VFQFN Exposed Pad
Voltage - Supply :
1.71V ~ 3.8V
Power - Output :
19.5dBm
Package :
Tape and Reel (TR)
Sensitivity :
-94.8dBm
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)
Base Product Number :
EFR32MG24A020
Current - Receiving :
4.4mA ~ 5.1mA
Memory Size :
1024kB Flash, 128kB RAM
Serial Interfaces :
I²C, I²S, SPI, IrDA, UART, USART
RF Family/Standard :
Bluetooth
Silicon Labs EFR32MG24A020F1024IM40-BR
TxRx + MCU 2.4GHz 1.71V ~ 3.8V ADC, GPIO, I²C, I²S, SPI, IrDA, UART 2Mbps 4.4mA ~ 5.1mA - Receiving 5mA ~ 156.8mA - Transmitting 2FSK, 2GFSK, DSSS, GMSK, MSK, O-QPSK 1024kB Flash, 128kB RAM 26 40-VFQFN Exposed Pad
EFR32MG24A020F1024IM40-BR Overview
In order to save board space, the 40-VFQFN Exposed Pad package RF transceiver IC is used. As a RF transceiver's mounting method, Surface Mount is used.It emerges as a TxRx + MCU with transceiver RF's high efficiency.The RF transceiver that you are looking at comes from our well-known Mighty Gecko series product line.The system operates at a frequency of 2.4GHz.