EFR32MG24A020F1024IM40-B
Mfr.Part #
EFR32MG24A020F1024IM40-B
Package / Case
40-VFQFN Exposed Pad
Description
MG24, 2.4 GHZ, 1024KB FLASH, 128
Output Power :
20 dBm
GPIO :
26
Serial Interfaces :
I²C, I²S, SPI, IrDA, UART, USART
Base Product Number :
EFR32MG24A020
Program Memory Size :
1 Mb
Type :
TxRx + MCU
Current - Receiving :
4.4mA ~ 5.1mA
Sensitivity :
-94.8dBm
Frequency :
2.4GHz
Power - Output :
19.5dBm
Current - Transmitting :
5mA ~ 156.8mA
Technology :
Si
Supplier Device Package :
40-QFN (5x5)
Package / Case :
40-VFQFN Exposed Pad
Series :
Mighty Gecko
Subcategory :
Wireless and RF Integrated Circuits
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)
Memory Size :
1024kB Flash, 128kB RAM
Product Type :
RF System on a Chip - SoC
Voltage - Supply :
1.71V ~ 3.8V
2Mbps
Silicon Labs EFR32MG24A020F1024IM40-B
TxRx + MCU 2.4GHz 1.71V ~ 3.8V ADC, GPIO, I²C, I²S, SPI, IrDA, UART 2Mbps 4.4mA ~ 5.1mA - Receiving 5mA ~ 156.8mA - Transmitting 2FSK, 2GFSK, DSSS, GMSK, MSK, O-QPSK 1024kB Flash, 128kB RAM 26 40-VFQFN Exposed Pad
EFR32MG24A020F1024IM40-B Overview
RF transceiver IC's 40-VFQFN Exposed Pad package RF transceiver IC is used to save board space. RF transceiver adopts the way of Surface Mount for mounting.It emergys as a TxRx + MCU with transceiver RF's high efficiency and reliable performance.It is one of the well-known Mighty Gecko series RF transceiver line.RF transceiver operates based on the frequency of 2.4GHz.