EFR32MG24A010F1536IM48-B
Mfr.Part #
EFR32MG24A010F1536IM48-B
Package / Case
QFN-48
Description
MG24, 2.4 GHZ, 1536KB FLASH, 192
Frequency :
2.4GHz
Series :
MG24
GPIO :
32
Device Core :
ARM Cortex-M33
Operating Frequency :
2.4 GHz
RoHS :
Details
Sensitivity :
- 94.4 dBm
Packaging :
Tray
Qualification :
Memory Size :
1536kB Flash, 192kB RAM
Interfaces :
EUSART, I2C, I2S, SPI, USART
Supplier Device Package :
48-QFN (6x6)
Current - Receiving :
4.4mA ~ 5.1mA
Program Memory Size :
1.5 Mb
Output Power :
10 dBm
Power - Output :
10dBm
MSL :
MSL 2 - 1 year
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)
Serial Interfaces :
I²C, I²S, SPI, IrDA, UART, USART
Type :
Bluetooth, Zigbee
Voltage - Supply :
1.71V ~ 3.8V
Package / Case :
QFN-48
Current - Transmitting :
5mA ~ 19.1mA
Base Product Number :
EFR32MG24A010
Interface Type :
I2C
Silicon Labs EFR32MG24A010F1536IM48-B
-40°C ~ 125°C (TA) System On Chip MG24 Series
Assigned with the package QFN-48, this system on a chip comes from the manufacturer.It is a member of the MG24 series.Temperatures should be -40°C ~ 125°C (TA) on average for this SoC meaning.It is packaged in a state-of-the-art Tray package.It operates at a frequency of 2.4GHz.