EFR32MG24A010F1536IM40-B
Mfr.Part #
EFR32MG24A010F1536IM40-B
Package / Case
40-VFQFN Exposed Pad
Description
MG24, 2.4 GHZ, 1536KB FLASH, 192
RF Transceiver ICs
Package :
Tray
Qualification :
Current - Transmitting :
5mA ~ 19.1mA
Current - Receiving :
4.4mA ~ 5.1mA
Interfaces :
EUSART, I2C, I2S, SPI, USART
Technology :
Si
Silicon Laboratories
Product Category :
RF System on a Chip - SoC
Memory Size :
1536kB Flash, 192kB RAM
Data Bus Width :
32bit
RoHS :
Details
Subcategory :
Wireless and RF Integrated Circuits
Device Core :
ARM Cortex-M33
Power - Output :
10dBm
Frequency :
2.4GHz
Voltage - Supply :
1.71V ~ 3.8V
Operating Frequency :
2.4 GHz
Product Type :
RF System on a Chip - SoC
Serial Interfaces :
ADC, GPIO, I2C, I2S, SPI, IrDA, UART
RF Family/Standard :
Bluetooth
Program Memory Size :
1.5MB
Base Product Number :
EFR32MG24A010
MSL :
MSL 2 - 1 year
Maximum Data Rate :
2 Mbps
GPIO :
26
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)
Surface Mount
Packaging :
Tray
Type :
TxRx + MCU
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Brand :
Sensitivity :
-94.8dBm
Mounting Style :
SMD/SMT
Interface Type :
I2C
Modulation :
2FSK, 2GFSK, DSSS, GMSK, MSK, O-QPSK
Output Power :
10 dBm
Program Memory Type :
Flash
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
40-QFN (5x5)
Protocol :
Bluetooth v5.3
Package / Case :
40-VFQFN Exposed Pad
Data Rate (Max) :
2Mbps
Silicon Labs EFR32MG24A010F1536IM40-B
TxRx + MCU 2.4GHz 1.71V ~ 3.8V ADC, GPIO, I2C, I2S, SPI, IrDA, UART 2Mbps 4.4mA ~ 5.1mA - Receiving 5mA ~ 19.1mA - Transmitting 2FSK, 2GFSK, DSSS, GMSK, MSK, O-QPSK 1536kB Flash, 192kB RAM 26 40-VFQFN Exposed Pad
EFR32MG24A010F1536IM40-B Overview
In order to save board space, the 40-VFQFN Exposed Pad package RF transceiver IC is used. As a RF transceiver's mounting method, Surface Mount is used.It emerges as a TxRx + MCU with transceiver RF's high efficiency.High reliability can be achieved by using the advanced transceiver RF' packaging Tray.The RF transceiver that you are looking at comes from our well-known Mighty Gecko series product line.The system operates at a frequency of 2.4GHz.