EFR32MG24A010F1024IM40-BR
Mfr.Part #
EFR32MG24A010F1024IM40-BR
Package / Case
QFN-40
Description
MG24, 2.4 GHZ, 1024KB FLASH, 128
Frequency :
2.4GHz
Power - Output :
10dBm
RoHS :
Details
Package / Case :
QFN-40
Package :
Tape and Reel (TR)
Output Power :
10 dBm
Current - Transmitting :
5mA ~ 19.1mA
Program Memory Size :
1 Mb
Supplier Device Package :
40-QFN (5x5)
Current - Receiving :
4.4mA ~ 5.1mA
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)
Voltage - Supply :
1.71V ~ 3.8V
Sensitivity :
- 94.4 dBm
Memory Size :
1024kB Flash, 128kB RAM
GPIO :
26
Base Product Number :
EFR32MG24A010
Serial Interfaces :
I²C, I²S, SPI, IrDA, UART, USART
Series :
MG24
Data Rate (Max) :
2Mbps
Silicon Labs EFR32MG24A010F1024IM40-BR
-40°C ~ 125°C (TA) System On Chip MG24 Series
Manufacturer assigns package QFN-40 to this system on a chip.In the MG24 series, this system on chip SoC is included.Typical operating temperatures for this SoC meaning should be -40°C ~ 125°C (TA).At 2.4GHz, the wireless SoC works.