EFR32MG1P232F256GM32-B0
Mfr.Part #
EFR32MG1P232F256GM32-B0
Package / Case
32-VFQFN Exposed Pad
Description
IC RF TXRX+MCU 802.15.4 32VFQFN
Serial Interfaces :
I2C, I2S, SPI, UART
Voltage - Supply :
3.3V
Package / Case :
32-VFQFN Exposed Pad
Number of Terminations :
32
Published :
Width :
5mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Power - Output :
19.5dBm
Current - Receiving :
8.6mA~9.1mA
Current - Transmitting :
8.2mA
RF Family/Standard :
802.15.4, Bluetooth
Terminal Pitch :
0.5mm
Series :
Mighty Gecko
Data Rate (Max) :
1Mbps
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2 (1 Year)
Sensitivity :
-99dBm
HTS Code :
Packaging :
Tray
Protocol :
Bluetooth v4.0, Zigbee®
Modulation :
DSSS, O-QPSK, GFSK
Height Seated (Max) :
0.9mm
Memory Size :
256kB Flash 32kB RAM
Number of I/O :
16
Length :
5mm
Number of Pins :
32
GPIO :
31
Supply Voltage :
3.3V
Frequency :
2.4GHz
Silicon Labs EFR32MG1P232F256GM32-B0
TxRx + MCU 2.4GHz 3.3V I2C, I2S, SPI, UART 1Mbps 8.6mA~9.1mA - Receiving 8.2mA - Transmitting DSSS, O-QPSK, GFSK 256kB Flash 32kB RAM 31 32-VFQFN Exposed Pad
EFR32MG1P232F256GM32-B0 Overview
In order to save board space, RF transceiver IC uses the 32-VFQFN Exposed Pad package. The RF transceiver's mounting method is Surface Mount.As a TxRx + MCU, it has high efficiency and reliability.The transceiver RF' packaging Tray provides high reliability.transceiver RF circuit boards with 32 pins are designed.As you may know, this RF transceiver comes from the well-known Mighty Gecko series product line.In this RF transceiver, the frequency is 2.4GHz.
EFR32MG1P232F256GM32-B0 Features
32-VFQFN Exposed Pad package
Surface Mount for mounting
TxRx + MCU
Tray is used
32 pins