EFR32MG1P133F256GM48-C0R
Mfr.Part #
EFR32MG1P133F256GM48-C0R
Package / Case
48-VFQFN Exposed Pad
Description
IC RF TXRX+MCU 802.15.4 48VFQFN
GPIO :
28
Package / Case :
48-VFQFN Exposed Pad
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Supply Voltage :
3.3V
Modulation :
2FSK, 4FSK, ASK, BPSK, DBPSK, DSSS, GFSK, GMSK, OOK, O-QPSK
Serial Interfaces :
I2C, SPI, UART
Published :
Series :
Mighty Gecko
Length :
7mm
Voltage - Supply :
1.85V~3.8V
Current - Transmitting :
8.2mA~126.7mA
Number of I/O :
31
Protocol :
Bluetooth v4.0, Zigbee®
Number of Terminations :
48
Frequency :
2.4GHz
Sensitivity :
-121dBm
RF Family/Standard :
802.15.4, Bluetooth
Number of Pins :
48
Power - Output :
16.5dBm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Height Seated (Max) :
0.9mm
Memory Size :
256kB Flash 32kB RAM
Current - Receiving :
7.6mA~9.8mA
Terminal Pitch :
0.5mm
Width :
7mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2 (1 Year)
Silicon Labs EFR32MG1P133F256GM48-C0R
TxRx + MCU 2.4GHz 1.85V~3.8V I2C, SPI, UART 2Mbps 7.6mA~9.8mA - Receiving 8.2mA~126.7mA - Transmitting 2FSK, 4FSK, ASK, BPSK, DBPSK, DSSS, GFSK, GMSK, OOK, O-QPSK 256kB Flash 32kB RAM 28 48-VFQFN Exposed Pad
EFR32MG1P133F256GM48-C0R Overview
In order to save board space, the 48-VFQFN Exposed Pad package RF transceiver IC is used. As a RF transceiver's mounting method, Surface Mount is used.It emerges as a TxRx + MCU with transceiver RF's high efficiency.High reliability can be achieved by using the advanced transceiver RF' packaging Tape & Reel (TR).48 pins are present on the transceiver RF circuit board.The RF transceiver that you are looking at comes from our well-known Mighty Gecko series product line.The system operates at a frequency of 2.4GHz.
EFR32MG1P133F256GM48-C0R Features
48-VFQFN Exposed Pad package
Surface Mount for mounting
TxRx + MCU
Tape & Reel (TR) is used
48 pins