EFR32MG12P431F1024GM68-C
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EFR32MG12P431F1024GM68-C
Manufacturer
Silicon Labs
Package / Case
68-VFQFN Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
IC RF TXRX+MCU 802.15.4 68VFQFN
Manufacturer :
Silicon Labs
Product Category :
RF Transceiver ICs
GPIO :
46
Mounting Type :
Surface Mount
RoHS Status :
RoHS Compliant
Frequency :
2.4GHz
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Packaging :
Tray
Current - Transmitting :
20.3mA~134.3mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
RF Family/Standard :
802.15.4, Bluetooth
Reach Compliance Code :
Compliant
Data Rate (Max) :
38.4kbps
Power - Output :
20dBm
Type :
TxRx + MCU
Current - Receiving :
8.4mA~13mA
Package / Case :
68-VFQFN Exposed Pad
Protocol :
Bluetooth v4.0, Thread, Zigbee®
Serial Interfaces :
I2C, I2S, IrDA, SPI, UART
Sensitivity :
-102dBm
Series :
Mighty Gecko
Modulation :
2GFSK, 4GFSK, ASK, DSSS, BPSK, DBPSK, GMSK, O-QPSK, OOK
Factory Lead Time :
8 Weeks
Memory Size :
1MB Flash 256kB RAM
Voltage - Supply :
1.8V~3.8V
Silicon Labs EFR32MG12P431F1024GM68-C
TxRx + MCU 2.4GHz 1.8V~3.8V I2C, I2S, IrDA, SPI, UART 38.4kbps 8.4mA~13mA - Receiving 20.3mA~134.3mA - Transmitting 2GFSK, 4GFSK, ASK, DSSS, BPSK, DBPSK, GMSK, O-QPSK, OOK 1MB Flash 256kB RAM 46 68-VFQFN Exposed Pad
EFR32MG12P431F1024GM68-C Overview
In order to save board space, RF transceiver IC uses the 68-VFQFN Exposed Pad package. The RF transceiver's mounting method is Surface Mount.As a TxRx + MCU, it has high efficiency and reliability.The transceiver RF' packaging Tray provides high reliability.As you may know, this RF transceiver comes from the well-known Mighty Gecko series product line.In this RF transceiver, the frequency is 2.4GHz.