EFR32FG12P432F1024GL125-BR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EFR32FG12P432F1024GL125-BR
Manufacturer
Silicon Labs
Package / Case
125-VFBGA
Datasheet
Download
Description
IC RF TXRX+MCU 125VFBGA
Manufacturer :
Silicon Labs
Product Category :
RF Transceiver ICs
Package / Case :
125-VFBGA
Factory Lead Time :
8 Weeks
Modulation :
2-FSK, 4-FSK, ASK, BPSK, DBPSK, DSSS, GFSK, GMSK, OOK, O-QPSK
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Pbfree Code :
yes
Series :
Flex Gecko
Power - Output :
19dBm
GPIO :
65
Current - Transmitting :
8.2mA~126.7mA
Memory Size :
1024kB Flash 256kB RAM
Reach Compliance Code :
Compliant
Type :
TxRx + MCU
Serial Interfaces :
I2C, I2S, SPI, UART
Voltage - Supply :
1.8V~3.8V
Data Rate (Max) :
2Mbps
Current - Receiving :
8mA~10.8mA
Mounting Type :
Surface Mount
Sensitivity :
-102dBm
Frequency :
2.4GHz
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Silicon Labs EFR32FG12P432F1024GL125-BR
TxRx + MCU 2.4GHz 1.8V~3.8V I2C, I2S, SPI, UART 2Mbps 8mA~10.8mA - Receiving 8.2mA~126.7mA - Transmitting 2-FSK, 4-FSK, ASK, BPSK, DBPSK, DSSS, GFSK, GMSK, OOK, O-QPSK 1024kB Flash 256kB RAM 65 125-VFBGA
EFR32FG12P432F1024GL125-BR Overview
Using RF transceiver IC's 125-VFBGA package, it is possible to save board space. This RF transceiver's mounting method is Surface Mount.The system emerges as a TxRx + MCU with transceiver RF's high efficiency.High reliability is achieved with advanced transceiver RF' packaging Tape & Reel (TR).As you can see, this RF transceiver comes from the well-known Flex Gecko series of products.A frequency of 2.4GHz is used to operate RF transceiver.