EFM32LG390F256G-E-BGA112
Mfr.Part #
EFM32LG390F256G-E-BGA112
Package / Case
112-VFBGA
Description
IC MCU 32BIT 256KB FLSH 112LFBGA
Surface Mount
Number of Programmable I/O :
86
Surface Mount :
yes
Number of I/O :
87
Terminal Pitch :
0.8mm
Watchdog Timer :
yes
Terminal Form :
Ball
Factory Lead Time :
6 Weeks
RoHS Compliant
DAC Channels :
Series :
Leopard Gecko
Connectivity :
EBI/EMI, I2C, IrDA, SmartCard, SPI, UART/USART, USB
Core Processor :
ARM® Cortex®-M3
Number of Pins :
112
Package / Case :
112-VFBGA
Terminal Position :
BOTTOM
Data Converter :
A/D 8x12b; D/A 2x12b
Operating Supply Voltage :
3.8V
Core Size :
32-Bit
ECCN Code :
3A001.A.3
Interface :
EBI/EMI, I2C, I2S, IrDA, SPI, UART, USART, USB
Packaging :
Tray
Supply Voltage :
3V
Number of Terminations :
112
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Height Seated (Max) :
1.3mm
Program Memory Size :
256KB 256K x 8
Published :
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Core Architecture :
ARM
Oscillator Type :
Internal
Data Bus Width :
32b
Memory Size :
256KB
Address Bus Width :
28
Has ADC :
Bit Size :
32
PWM Channels :
RAM Size :
32K x 8
DMA Channels :
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.98V~3.8V
Frequency :
48MHz
Length :
10mm
Number of Timers/Counters :
4
256KB 256K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M3 32-Bit Microcontroller Leopard Gecko Series 112 Pin 48MHz 3V 112-VFBGA
EFM32LG390F256G-E-BGA112 Overview
The package is in 112-VFBGA format. The MCU has 87 I/O ports. There is a mounting type Surface Mount associated with this Microcontroller. This Microcontroller is based on the 32-Bit core. There is a memory type of FLASH in its program memory. The temperature range that this Microcontroller operates at is -40°C~85°C TA. The electrical component that you are looking at belongs to the Leopard Gecko series of components. Microcontroller has abundant program memory size of 256KB 256K x 8. The ARM® Cortex®-M3 Core Processor powers the device and is one of its key features. This Microcontroller belongs to the MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/peripheral ICs type. During the manufacture of the IC chip, there is a number 112 of terminations. A 32-bit operation is performed by this part. There is an output of 3V volts from the Microcontroller chip. A total of YES DMA channels are available on MCU chip. This MCU is implemented with 256kB memory. It exhibits good efficiency when it operates at a frequency of 48MHz and it is able to operate at a high frequency. It is possible for the device to work with the motor using the PWM channel YES. It is possible to access the 112 pins on the chip through the 112 pins. It is equipped with 4 timers and counters. There is a ARM core architecture integrated into it. Among the eight programmable I/O sections, there are many different ways in which it can be programmed.