EEV477M016A9MAA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EEV477M016A9MAA
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial, Can - SMD
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 470UF 20% 16V SMD
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Capacitance :
470µF
Tan Delta :
0.16
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Surface Mount Land Size :
0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
Impedance :
160mOhm
Leakage Current :
0.0752mA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
0.413 10.50mm
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Terminal Shape :
Flat
Size Code :
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
600mA @ 100kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) :
160mOhm @ 100kHz
Factory Lead Time :
44 Weeks
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Terminations :
2
Rated (DC) Voltage (URdc) :
16V
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Length :
10mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Polarization :
Polar
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Series :
EEV
Published :
Voltage - Rated :
16V
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Width :
8.3mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Packing Method :
TR, 15 INCH
Ripple Current @ Low Frequency :
420mA @ 120Hz
Applications :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
EEV477M016A9MAA
KEMET EEV477M016A9MAA
EEV 470μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 0.315Dia 8.00mm -55°C~105°C Polar Radial, Can - SMD