EEV476M035A9GAA
Mfr.Part #
EEV476M035A9GAA
Manufacturer
KEMET
Description
CAP ALUM 47UF 20% 35V SMD
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Termination :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Terminal Shape :
Flat
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Height :
5.4mm
Voltage - Rated DC :
35V
Tolerance :
±20%
Surface Mount Land Size :
0.260Lx0.307W 6.60mmx7.80mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
520mOhm @ 100kHz
Height Seated (Max) :
0.222 5.64mm
Ripple Current @ Low Frequency :
168mA @ 120Hz
Leakage Current :
0.0165mA
Width :
6.6mm
Series :
EEV
Mount :
Surface Mount
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
23 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Cut Tape (CT)
Tan Delta :
0.12
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Length :
7.8mm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Ripple Current @ High Frequency :
240mA @ 100kHz
Ripple Current :
168mA
Capacitance :
47μF
Applications :
GENERAL PURPOSE
Life (Hours) :
2000 hours
Impedance :
520mOhm
Surface Mount
Diameter :
6.3mm
Packing Method :
TR, 15 INCH
Size Code :
Datasheets
EEV476M035A9GAA
KEMET EEV476M035A9GAA
EEV 47μF Capacitor ±20% Cut Tape (CT) Surface Mount 168mA 0.248Dia 6.30mm -55°C~105°C Polar Radial, Can - SMD