EEH-AZC1K220B
Mfr.Part #
EEH-AZC1K220B
Description
CAP ALUM POLY 22UF 20% 80V T/H
Voltage - Rated :
80 V
Capacitance Value :
22uF
Series :
ZC-A
Ripple Current @ High Frequency :
1.05 A @ 100 kHz
Maximum Operating Temperature :
+125°C
Size / Dimension :
0.315 Dia (8.00mm)
Diameter :
8mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
45mOhm
Lifetime @ Temp. :
4000 Hrs @ 125°C
Ripple Current :
1.05 A
Tolerance :
20%
Capacitance Tolerance :
± 20%
Dimensions :
8 x 9.5 x 0.6mm
Voltage :
80VDC
ESR :
0.045Ohm
Length :
9.5mm
Base Product Number :
EEH-AZC
Product Height :
9.5mm
Lead Spacing :
3.5 mm
Capacitance :
22µF
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Lead Pitch :
3.5mm
IL (uA) :
17.6@2Min
Height - Seated (Max) :
0.413 (10.50mm)
Ripple Current @ Low Frequency :
105 mA @ 100 Hz
Datasheets
EEH-AZC1K220B
Introducing Aluminum - Polymer Capacitors Panasonic EEH-AZC1K220B from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Type:Polymer Hybrid, Voltage:80VDC, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Package / Case:Radial, Can, EEH-AZC1K220B pinout, EEH-AZC1K220B datasheet PDF, EEH-AZC1K220B amp .Beyond Aluminum - Polymer Capacitors Panasonic EEH-AZC1K220B ,we also offer PCS1A330MCL1GS, EEF-CX0J101R, 10SVP47M, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Panasonic EEH-AZC1K220B
22µF 20% Radial, Can Tape and Box 45mOhm ZC-A Through Hole Polymer Hybrid Automotive