EEF-UE0J181XE
Mfr.Part #
EEF-UE0J181XE
Description
CAP ALUM POLY 180UF 20% 6.3V SMD
Aluminum - Polymer Capacitors
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Termination :
SMD/SMT
Length :
7.3mm
Type :
Polymer
ESR (Equivalent Series Resistance) :
10MOhm
Series :
SP-Cap UE
Height :
4.2mm
Leakage Current :
0.1134mA
Pbfree Code :
yes
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mount :
Surface Mount
Weight :
130.010913mg
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Tolerance :
±20%
Mounting Type :
Surface Mount
Lead Free :
Lead Free
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Published :
Depth :
4.3mm
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Ripple Current :
3.5A
ECCN Code :
EAR99
Radiation Hardening :
No
Case Code (Imperial) :
Height Seated (Max) :
0.165 4.20mm
Tan Delta :
0.1
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Capacitance :
180µF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Voltage - Rated DC :
6.3V
Case Code (Metric) :
Packing Method :
Bulk
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Polarity :
POLARIZED
Factory Lead Time :
12 Weeks
Number of Terminations :
2
Surface Mount Land Size :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Ripple Current @ High Frequency :
3.5A @ 100kHz
Life (Hours) :
1000 hours
Datasheets
EEF-UE0J181XE
Panasonic EEF-UE0J181XE
180μF ±20% 2917 (7343 Metric) 0.165 4.20mm Tape & Reel (TR) 10mOhm SP-Cap UE Surface Mount Polymer General Purpose