EEF-UE0E221R
Mfr.Part #
EEF-UE0E221R
Description
CAP ALUM POLY 220UF 20% 2.5V SMD
Stock
50
In Stock :
50
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Factory Lead Time :
14 Weeks
Voltage - Rated DC :
2.5V
Surface Mount Land Size :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
JESD-609 Code :
e3
Length :
7.3mm
Case Code (Metric) :
7343
Pbfree Code :
yes
Applications :
GENERAL PURPOSE
Life (Hours) :
1000 hours
RoHS Status :
RoHS Compliant
Height Seated (Max) :
0.165 4.20mm
Surface Mount
Case Code (Imperial) :
2917
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Depth :
4.3mm
Voltage - Rated AC :
2.5V
Lead Free :
Lead Free
Number of Terminations :
2
Capacitance :
220μF
Dissipation Factor :
0.1 %
Tan Delta :
0.1
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Packing Method :
Bulk
Type :
Polymer
Published :
Polarity :
POLARIZED
Termination :
SMD/SMT
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
ESR (Equivalent Series Resistance) :
12mOhm
Leakage Current :
0.033mA
Mount :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Tolerance :
±20%
Radiation Hardening :
No
ECCN Code :
EAR99
Height :
4.2mm
Resistance :
12mOhm
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Ripple Current :
3.3A
Datasheets
EEF-UE0E221R
Panasonic EEF-UE0E221R
220μF ±20% 2917 (7343 Metric) 0.165 4.20mm Tape & Reel (TR) 12mOhm SP-Cap UE Surface Mount Polymer General Purpose