EEF-UD0K101R
Mfr.Part #
EEF-UD0K101R
Description
CAP ALUM POLY 100UF 20% 8V SMD
ESR (Equivalent Series Resistance) :
18mOhm
Mount :
PCB, Surface Mount
Leakage Current :
3μA
Surface Mount Land Size :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
REACH SVHC :
Unknown
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Ripple Current :
2.5A
Voltage - Rated DC :
8V
Length :
7.3mm
Height :
2.8mm
Tolerance :
±20%
Voltage :
8V
Capacitance :
100μF
Height Seated (Max) :
0.118 3.00mm
Dissipation Factor :
0.1 %
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C