EEF-UD0G181R
Mfr.Part #
EEF-UD0G181R
Description
CAP ALUM POLY 180UF 20% 4V SMD
Ripple Current :
2.5A
GENERAL PURPOSE
Rated (DC) Voltage (URdc) :
4V
Height :
3.1mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
18mOhm
Dissipation Factor :
0.1 %
Leakage Current :
0.0432mA
Packing Method :
Bulk
Capacitance :
180µF
Surface Mount Land Size :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Height Seated (Max) :
0.118 3.00mm
Case Code (Metric) :
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Resistance :
18mOhm
Depth :
4.3mm
Length :
7.3mm
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Polarity :
Polar
Voltage - Rated DC :
4V
Datasheets
EEF-UD0G181R
Panasonic EEF-UD0G181R
180μF ±20% 2917 (7343 Metric) 0.118 3.00mm Tape & Reel (TR) 18mOhm SP-Cap UD Surface Mount Polymer General Purpose