EEF-SX0J121E7
Mfr.Part #
EEF-SX0J121E7
Description
CAP ALUM POLY 120UF 20% 6.3V SMD
No
Pbfree Code :
yes
Height :
1.9mm
Lead Pitch :
1.3mm
Voltage - Rated DC :
6.3V
Ripple Current @ High Frequency :
7A @ 100kHz
Capacitance :
120μF
Ripple Current :
3.5A
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Number of Pins :
2
Length :
7.3mm
Tolerance :
±20%
Lead Free :
Lead Free
ROHS3 Compliant
REACH SVHC :
No SVHC
Dielectric Material :
Aluminium
Ripple Current (AC) :
3.5A
Height Seated (Max) :
0.079 2.00mm
Leakage Current :
75.6μA
Dissipation Factor :
0.06 %
Mount :
PCB, Surface Mount
Polarity :
Polar
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Voltage :
6.3V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Diameter :
2.4 mm
Contact Plating :
Tin
Depth :
4.3mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
7mOhm
Datasheets
EEF-SX0J121E7
Introducing Aluminum - Polymer Capacitors Panasonic EEF-SX0J121E7 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~105°C, Number of Pins:2, Package / Case:2917 (7343 Metric), Voltage:6.3V, Type:Polymer, Mounting Type:Surface Mount, Number of Terminations:2, EEF-SX0J121E7 pinout, EEF-SX0J121E7 datasheet PDF, EEF-SX0J121E7 amp .Beyond Aluminum - Polymer Capacitors Panasonic EEF-SX0J121E7 ,we also offer PCS1A330MCL1GS, EEF-CX0J101R, 10SVP47M, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Panasonic EEF-SX0J121E7
120μF ±20% 2917 (7343 Metric) 0.079 2.00mm Tape & Reel (TR) 7mOhm SP-Cap SX Surface Mount Polymer General Purpose