EDK107M016S9GAA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EDK107M016S9GAA
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial, Can - SMD
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 100UF 20% 16V SMD
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Height Seated (Max) :
0.222 5.65mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Factory Lead Time :
44 Weeks
Applications :
Automotive
Capacitance :
100μF
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Polarization :
Polar
Surface Mount Land Size :
0.260Lx0.260W 6.60mmx6.60mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ripple Current @ Low Frequency :
70mA @ 120Hz
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
2
Published :
Pbfree Code :
yes
Mounting Type :
Surface Mount
Ratings :
AEC-Q200
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±20%
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Ripple Current @ High Frequency :
87.5mA @ 10kHz
Voltage - Rated :
16V
Series :
EDK
Datasheets
EDK107M016S9GAA
KEMET EDK107M016S9GAA
EDK 100μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 0.248Dia 6.30mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - SMD