EDK106M035S9BAA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EDK106M035S9BAA
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial, Can - SMD
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 10UF 20% 35V SMD
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Voltage - Rated :
35V
Pbfree Code :
yes
Surface Mount Land Size :
0.169Lx0.169W 4.30mmx4.30mm
Ratings :
AEC-Q200
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.157Dia 4.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
24mA @ 120Hz
Height Seated (Max) :
0.222 5.65mm
Ripple Current @ High Frequency :
30mA @ 10kHz
Number of Terminations :
2
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Applications :
Automotive
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
EDK
Factory Lead Time :
44 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitance :
10μF
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Polarization :
Polar
Tolerance :
±20%
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Datasheets
EDK106M035S9BAA
KEMET EDK106M035S9BAA
EDK 10μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 0.157Dia 4.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - SMD