E91F501VSN271MA50U
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
E91F501VSN271MA50U
Manufacturer
United Chemi-Con
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 270UF 20% 500V SNAP
Manufacturer :
United Chemi-Con
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Height - Seated (Max) :
2.067 (52.50mm)
Brand :
Voltage - Rated :
500 V
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In
Tolerance :
±20%
Lifetime @ Temp. :
5000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing :
0.394 (10.00mm)
Ripple Current @ High Frequency :
2.86 A @ 100 kHz
Polarization :
Polar
Factory Pack Quantity:Factory Pack Quantity :
Size / Dimension :
1.378 Dia (35.00mm)
RoHS :
Details
Subcategory :
Capacitors
Ripple Current @ Low Frequency :
2 A @ 120 Hz
United Chemi-Con (UCC)
ESR (Equivalent Series Resistance) :
295mOhm @ 120Hz
Product Status :
Active
Ratings :
Package :
Bulk
Operating Temperature :
-25°C ~ 105°C
Series :
U91F
Surface Mount Land Size :
Product Type :
Electrolytic Capacitors
Mounting Type :
Through Hole
Capacitance :
270 μF
Datasheets
E91F501VSN271MA50U
United Chemi-Con E91F501VSN271MA50U
U91F Radial Can - Snap-In Aluminum Electrolytic Capacitor 1.378Dia 35.00mm ±20% 270µF 500V