E36D750HPN103UC79U
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
E36D750HPN103UC79U
Manufacturer
United Chemi-Con
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 10000UF 75V SCREW
Manufacturer :
United Chemi-Con
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Capacitance :
10000 μF
Voltage - Rated :
75 V
United Chemi-Con (UCC)
Series :
U36D
Factory Pack Quantity:Factory Pack Quantity :
Brand :
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 85°C
Height - Seated (Max) :
3.125 (79.38mm)
Contact Plating :
Gold
Surface Mount Land Size :
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Polarization :
Polar
Ratings :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mounting Type :
Chassis Mount
Product Status :
Active
Size / Dimension :
2.000 Dia (50.80mm)
Subcategory :
Capacitors
Actuator Style :
Piano
Applications :
GENERAL PURPOSE
Product Type :
Electrolytic Capacitors
Tolerance :
-10%, +75%
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Mounting :
Through Hole
Terminal Type :
PC Pins
Pole Throw Configuration :
SPST
Package :
Bulk
Lead Spacing :
0.875 (22.22mm)
Switch Configuration :
OFF (ON)
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors - Screw Terminal
Datasheets
E36D750HPN103UC79U
U36D Radial Can - Screw Terminals Aluminum Electrolytic Capacitor 2.000Dia 50.80mm -10% +75% 10000µF 75V