E36D100HPN563UCD0U
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
E36D100HPN563UCD0U
Manufacturer
United Chemi-Con
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 56000UF 10V SCREW
Manufacturer :
United Chemi-Con
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Lead Spacing :
0.875 (22.22mm)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 85°C
Brand :
Package :
Bulk
Capacitance :
56000 µF
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors - Screw Terminal
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Mounting Type :
Chassis Mount
Ratings :
Subcategory :
Capacitors
Product Status :
Active
ESR (Equivalent Series Resistance) :
United Chemi-Con (UCC)
Size / Dimension :
2.000 Dia (50.80mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Polarization :
Polar
Tolerance :
-10%, +75%
Height - Seated (Max) :
5.125 (130.18mm)
Surface Mount Land Size :
Series :
Voltage - Rated :
10 V
Product Type :
Electrolytic Capacitors
Datasheets
E36D100HPN563UCD0U
Radial Can - Screw Terminals Aluminum Electrolytic Capacitor 2.000Dia 50.80mm -10% +75% 56000µF 10V