E36D630HPN154MED0M
Mfr.Part #
E36D630HPN154MED0M
Description
CAP ALUM 150000UF 20% 63V SCREW
Ripple Current @ Low Frequency :
19.88A @ 120Hz
Ripple Current :
19.88A
Termination :
Screw
ESR (Equivalent Series Resistance) :
6.2mOhm @ 120Hz
Tolerance :
±20%
Capacitance :
150000µF
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Lead Pitch :
31.75mm
Lead Spacing :
1.250 31.75mm
Polar
Voltage - Rated :
63V
Ripple Current @ High Frequency :
27.832A @ 3kHz
Height Seated (Max) :
5.125 130.18mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Size / Dimension :
3.000Dia 76.20mm
1 (Unlimited)
U36D 150000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 19.88A 3.000Dia 76.20mm -40°C~85°C Polar 31.75mm Radial, Can - Screw Terminals