E36D630HPN123MA67M
Mfr.Part #
E36D630HPN123MA67M
Description
CAP ALUM 12000UF 20% 63V SCREW
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing :
0.500 12.70mm
Voltage - Rated DC :
63V
Lead Pitch :
12.7mm
Ripple Current @ Low Frequency :
5.17A @ 120Hz
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Tolerance :
±20%
Capacitance :
12000µF
Ripple Current @ High Frequency :
7.238A @ 3kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) :
22.2mOhm @ 120Hz
Height Seated (Max) :
2.625 66.68mm
Size / Dimension :
1.375Dia 34.93mm
U36D 12000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 1.375Dia 34.93mm -40°C~85°C Polar 12.7mm Radial, Can - Screw Terminals