E36D630HLS333MAE3M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
E36D630HLS333MAE3M
Manufacturer
United Chemi-Con
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 33000UF 20% 63V SCREW
Manufacturer :
United Chemi-Con
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Polarization :
Polar
Packaging :
Bulk
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Life (Hours) :
2000 hours
Size / Dimension :
1.375Dia 34.93mm
Mount :
Chassis Mount
Lead Spacing :
0.500 12.70mm
Capacitance :
33000μF
Factory Lead Time :
16 Weeks
Series :
U36D
Lead Pitch :
12.7mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
9.7mOhm @ 120Hz
RoHS Status :
RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Ripple Current @ High Frequency :
15.05A @ 3kHz
Height Seated (Max) :
5.625 142.88mm
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ Low Frequency :
10.75A @ 120Hz
Voltage - Rated DC :
63V
U36D 33000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 1.375Dia 34.93mm -40°C~85°C Polar 12.7mm Radial, Can - Screw Terminals