E36D551HPN392MEM9M
Mfr.Part #
E36D551HPN392MEM9M
Description
CAP ALUM 3900UF 20% 550V SCREW
Lead Spacing :
1.250 31.75mm
Lead Pitch :
31.75mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension :
3.000Dia 76.20mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Termination :
Screw
Tolerance :
±20%
Height Seated (Max) :
8.625 219.08mm
Capacitance :
3900μF
Chassis Mount
Voltage - Rated :
550V
U36D 3900μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 3.000Dia 76.20mm -40°C~85°C Polar 31.75mm Radial, Can - Screw Terminals