E36D501MLS722MEM9U
Mfr.Part #
E36D501MLS722MEM9U
Description
CAP ALUM 7200UF 20% 500V SCREW
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package :
Bulk
Surface Mount Land Size :
Min Operating Temperature :
-55 °C
Max Power Dissipation :
1 W
Tolerance :
1 %
Product Type :
Electrolytic Capacitors
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 85°C
United Chemi-Con (UCC)
Height - Seated (Max) :
8.625 (219.08mm)
Mounting Type :
Chassis Mount
Max Operating Temperature :
155 °C
Lead Free :
Lead Free
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated :
500 V
Temperature Coefficient :
100 ppm/°C
Size / Dimension :
3.000 Dia (76.20mm)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Brand :
Product Status :
Active
Resistance :
3.6 Ω
Series :
U36D
Width :
2.4892 mm
Subcategory :
Capacitors
Capacitance :
7200 µF
Power Rating :
1 W
Composition :
Thick Film
Length :
5.0038 mm
Ratings :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Height :
711.2 µm
Features :
Automotive AEC-Q200
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Polarization :
Polar
RoHS :
Compliant
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors - Screw Terminal
Lead Spacing :
1.250 (31.75mm)
Datasheets
E36D501MLS722MEM9U
U36D Radial Can - Screw Terminals Aluminum Electrolytic Capacitor 3.000Dia 76.20mm 100ppm C 1% 7200µF