E36D501HPN392MEE3M
Mfr.Part #
E36D501HPN392MEE3M
Description
CAP ALUM 3900UF 20% 500V SCREW
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Ripple Current :
8.83A
ESR (Equivalent Series Resistance) :
99mOhm @ 120Hz
Height Seated (Max) :
5.625 142.88mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Ripple Current @ Low Frequency :
8.83A @ 120Hz
Polar
Ripple Current @ High Frequency :
12.362A @ 3kHz
Lead Pitch :
31.75mm
Termination :
Screw
Factory Lead Time :
16 Weeks
Voltage - Rated :
500V
Capacitance :
3900μF
Size / Dimension :
3.000Dia 76.20mm
Tolerance :
±20%
Lead Spacing :
1.250 31.75mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Series :
U36D
U36D 3900μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 8.83A 3.000Dia 76.20mm -40°C~85°C Polar 31.75mm Radial, Can - Screw Terminals