E36D500LPN823TDB7N
Mfr.Part #
E36D500LPN823TDB7N
Description
CAP ALUM 82000UF 50V SCREW
Lead Pitch :
28.575mm
Lead Spacing :
1.125 28.58mm
Size / Dimension :
2.500Dia 63.50mm
Capacitance :
82000μF
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Tolerance :
-10% +50%
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Height Seated (Max) :
4.625 117.48mm
Voltage - Rated DC :
500V
Series :
U36D
U36D 82000μF Capacitor -10% +50% Bulk Chassis Mount 2.500Dia 63.50mm -40°C~85°C Polar 28.575mm Radial, Can - Screw Terminals