E36D500LPN683TE92M
Mfr.Part #
E36D500LPN683TE92M
Description
CAP ALUM 68000UF 50V SCREW
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension :
3.000Dia 76.20mm
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated DC :
500V
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Tolerance :
-10% +50%
Lead Spacing :
1.250 31.75mm
Height Seated (Max) :
3.125 79.38mm
Lead Pitch :
31.75mm
Capacitance :
68000µF
1 (Unlimited)
U36D 68000μF Capacitor -10% +50% Bulk Chassis Mount 3.000Dia 76.20mm -40°C~85°C Polar 31.75mm Radial, Can - Screw Terminals