E36D500LPN392TA41N
Mfr.Part #
E36D500LPN392TA41N
Description
CAP ALUM 3900UF 50V SCREW
Capacitance :
3900μF
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Tolerance :
-10% +50%
Size / Dimension :
1.375Dia 34.93mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated DC :
500V
Lead Spacing :
0.500 12.70mm
Lead Pitch :
12.7mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Max Operating Temperature :
85°C
Voltage - Rated :
50V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Min Operating Temperature :
-40°C
Height Seated (Max) :
1.625 41.28mm
United Chemi-Con E36D500LPN392TA41N
U36D 3900μF Capacitor -10% +50% Bulk Chassis Mount 1.375Dia 34.93mm -40°C~85°C Polar 12.7mm Radial, Can - Screw Terminals