E36D500LPN273TC79N
Mfr.Part #
E36D500LPN273TC79N
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Description
CAP ALUM 27000UF 50V SCREW
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Lead Pitch :
22.225mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Series :
U36D
Size / Dimension :
2.000Dia 50.80mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Life (Hours) :
2000 hours
Lead Spacing :
0.875 22.22mm
Tolerance :
-10% +50%
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
RoHS Compliant
Factory Lead Time :
16 Weeks
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Mount :
Height Seated (Max) :
3.125 79.38mm
Voltage - Rated DC :
500V
Capacitance :
27000μF
Applications :
GENERAL PURPOSE
U36D 27000μF Capacitor -10% +50% Bulk Chassis Mount 2.000Dia 50.80mm -40°C~85°C Polar 22.225mm Radial, Can - Screw Terminals