E36D500LPN253UCA5U
Mfr.Part #
E36D500LPN253UCA5U
Package / Case
7 mm x 5 mm
Description
CAP ALUM 25000UF 50V SCREW
Lead Spacing :
0.875 (22.22mm)
Capacitance :
25000 µF
Voltage - Rated :
50 V
Ratings :
Length :
7 mm
Brand :
CTS Electronic Components
Package / Case :
7 mm x 5 mm
Product Type :
Standard Oscillators
Product Category :
Standard Clock Oscillators
Width :
5 mm
Package :
Bulk
RoHS :
Details
Surface Mount Land Size :
Maximum Operating Temperature :
+ 70 C
Size / Dimension :
2.000 Dia (50.80mm)
Current Rating :
55 mA
Polarization :
Polar
Termination Style :
SMD/SMT
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 85°C
Minimum Operating Temperature :
- 20 C
Subcategory :
Oscillators
Tolerance :
-10%, +75%
Packaging :
Reel
Product Status :
Active
Height :
2 mm
Output Format :
LVPECL
CTS
Frequency :
77.76 MHz
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Height - Seated (Max) :
4.125 (104.78mm)
Series :
637
Applications :
GENERAL PURPOSE
Frequency Stability :
25 ppm
Datasheets
E36D500LPN253UCA5U
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors United Chemi-Con E36D500LPN253UCA5U from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:7 mm x 5 mm, Mounting Type:Chassis Mount, Operating Temperature:-40°C ~ 85°C, E36D500LPN253UCA5U pinout, E36D500LPN253UCA5U datasheet PDF, E36D500LPN253UCA5U amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors United Chemi-Con E36D500LPN253UCA5U ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
637 7mm x 5mm Aluminum Electrolytic Capacitor 2.000Dia 50.80mm -10% +75% 25000µF 50V