E36D500LPN213UC79N
Mfr.Part #
E36D500LPN213UC79N
Description
CAP ALUM 21000UF 50V SCREW
Height Seated (Max) :
3.125 79.38mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Lead Spacing :
0.875 22.22mm
Size / Dimension :
2.000Dia 50.80mm
Tolerance :
-10% +75%
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Capacitance :
21000μF
Lead Pitch :
22.225mm
Bulk
Voltage - Rated DC :
500V
U36D 21000μF Capacitor -10% +75% Bulk Chassis Mount 2.000Dia 50.80mm -40°C~85°C Polar 22.225mm Radial, Can - Screw Terminals