E36D500LPN104MCE3M
Mfr.Part #
E36D500LPN104MCE3M
Description
CAP ALUM 100000UF 20% 50V SCREW
Height Seated (Max) :
5.625 142.88mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Capacitance :
100000µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
5.4mOhm @ 120Hz
Tolerance :
±20%
Lead Pitch :
22.225mm
Size / Dimension :
2.000Dia 50.80mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Voltage - Rated DC :
500V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Ripple Current @ Low Frequency :
17.99A @ 120Hz
Ripple Current :
17.99A
Lead Spacing :
0.875 22.22mm
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Ripple Current @ High Frequency :
25.186A @ 3kHz
Series :
U36D
U36D 100000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 17.99A 2.000Dia 50.80mm -40°C~85°C Polar 22.225mm Radial, Can - Screw Terminals