E36D500HPN233TEA5U
Mfr.Part #
E36D500HPN233TEA5U
Description
CAP ALUM 23000UF 50V SCREW
GENERAL PURPOSE
Product Status :
Active
Brand :
Phoenix Contact
Lead Spacing :
1.250 (31.75mm)
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 85°C
Voltage - Rated :
50 V
Surface Mount Land Size :
Tolerance :
-10%, +50%
Product Category :
Sensor Cables / Actuator Cables
Phoenix Contact
Package :
Bulk
Capacitance :
23000 µF
Size / Dimension :
3.000 Dia (76.20mm)
Subcategory :
Cable Assemblies
Height - Seated (Max) :
4.125 (104.78mm)
Ratings :
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Chassis Mount
Product Type :
Datasheets
E36D500HPN233TEA5U
U36D Radial Can - Screw Terminals Aluminum Electrolytic Capacitor 3.000Dia 76.20mm -10% +50% 23000µF 50V