E36D500HPN223MA79M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
E36D500HPN223MA79M
Manufacturer
United Chemi-Con
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 22000UF 20% 50V SCREW
Manufacturer :
United Chemi-Con
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
RoHS Compliant
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated DC :
500V
Capacitance :
22000µF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
16 Weeks
ESR (Equivalent Series Resistance) :
16.8mOhm @ 120Hz
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Tolerance :
±20%
Series :
U36D
Mount :
Chassis Mount
Lead Pitch :
12.7mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency :
6.39A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency :
8.946A @ 3kHz
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Mounting Type :
Chassis Mount
Lead Spacing :
0.500 12.70mm
Life (Hours) :
2000 hours
Polarization :
Polar
Height Seated (Max) :
3.125 79.38mm
Size / Dimension :
1.375Dia 34.93mm
Ripple Current :
6.39A
U36D 22000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 6.39A 1.375Dia 34.93mm -40°C~85°C Polar 12.7mm Radial, Can - Screw Terminals